Neden Reklam Kanalları ( Google AdWords , Facebook Ads ) Değilde SEO ?

Neden Reklam Kanalları ( Google AdWords , Facebook Ads ) Değilde SEO ?

Yazar Yorum Yap
Reklam kodu size kalmıştır

Neden Seo Tercih Edilmeli ?

Neden seo tercih edilmeli ? En basit usulde karşılaştırmalarla SEO’yu işletmeleriniz için neden tercih etmeniz gerektiği hakkında bilgiler sunuluyor. 

Bu konuda teknik detaylarla değil, esnaf arkadaşınıza anlatır gibi sohbet havasında bir anlatımla açıklama yapmak daha faydalı olur diye düşünüyorum. Zira piyasada geçen tüm açıklamalarda, bazı ihtiyaç sahiplerinin kafalarında soru işareti bırakan teknik detaylar yer alıyor. 

Standart orta ölçekli bir esnaf için, satışlarını arttırmak için satış ve pazarlama departmanı neredeyse olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Muhtemelen müşterilerle sürekli iletişim halinde olacak satış personeli, bir de yeni müşterileri ziyaret edip portföyü geliştirecek pazarlama elemanı dâhil 2 personel mutlaka gerekli olacaktır. Tabi bu elemanların sadece maaşları değil, sigorta primleri, yol ve yemek masrafları ile beraber orta ölçekli bir işletme için külfettir.

 

 

Neden SEO Tercih Edilmeli İnceleyelim

 

Bu örneklemeyi neden yaptık? Çünkü internet dünyasının 2 devi olan Google ve Facebook tamda bu ihtiyaçları karşılamak için, sürekli geliştirilen bir reklam ağı hizmeti sunmaktadır. Bu reklam ağı, ürün, hizmet veya kampanyalarınızı internet kullanıcılarına ulaştırmak için kullanılır. Yani; bizde bir ürün var satış fiyatı bu, teknik özellikleri şu, ödeme planları şöyle demenin dijital yoludur.

Web sitenize ilgili ziyaretçileri çekerek, ürün, hizmet veya kampanyalarınızın detaylarını öğrenir ve satın almaya karar verdiğinde sizle iletişim kurar yada direkt sitenizin özelliklerine bağlı olarak online olarak satın alır.

Kazan – Kazan parolası burada geçerli

Tabi bunun için, tıpkı satış ve pazarlama elemanlarınızda olduğu gibi prim usulü ile çalışırlar. Biz buna aksiyon, satış, tıklama bazlı fiyatlandırma deriz. Google derki ; “ Sizin seçtiğiniz anahtar kelimenin aranma hacmi şu kadar. O yüzden, her ziyaretçi için şu miktarda veya üzerinde bir fiyat teklifi koymalısın ki ben o kelimeler arandığında siteyi ilk sıralara sokayım. He, altta kalırsa teklif, 5 aranmadan birinde gösteririm ya da ilk 3 sonuç içinde son sırada gösteririm.” Biz buna TBM diyoruz. Yani, kelimenizin değeri vardır, sizde bu değere yakın veya üzerinde bir değer koyarak reklamlarınızı çıkartırsınız.  Ondan sonra, ya günlük bütçenize istinaden ya da ziyaretçilerinizin yoğunluğuna göre Google ‘a yönlendirdiği her ziyaretçi için bir meblağ ödersininiz. Bunu bir kazan-kazan yöntemi gibi görebilirsiniz. Siz Google’a kazandıracaksınız ki, Google’da size kazandırsın.

Bu tip reklam ağları, genel olarak özel bir kitleye hitap eden ürün ve hizmet sunan firmaların web siteleri için uygundur. Aynı şekilde Facebook Ads dediğimiz mecrada aynı şartları sunar. Sosyal ağlarda geçirilen zamanlar, normal internet kullanıcılarının en çok harcadığı zamanlar olduğu için; daha elit bir hedef kitle seçimi bu mecralar aracılığı ile yapılıyor. Örnek vermek gerekirse, Facebook aynı zamanda İnstagram’ında sahibi olduğu için, set ettiğiniz yani ayarladığınız reklam setinde, hedef kitlenize, yaş aralığınıza, cinsiyet seçiminize uygun kitleler için İnstagram üzerinde de reklam yayınlatma imkânı yakalarsınız. Bayanlara özel ürünlerin pazarlanmasında, ciddi anlamda bir satış potansiyeli yakalayabilirsiniz Facebook ve İnstagram ağları sayesinde. Tabi, aynı şekilde kazan – kazan parolası burada geçerli.

 

Neden Seo Tercih Edilmeli? Onpage seo ( sayfa içi seo )

 

Şimdi gelelim neden SEO’yu neden tercih etmeniz gerektiğine. SEO’yu size şöyle betimleyelim. Bir esnafın en çok ihtiyaç duyduğu teknik özelliği nedir? Kalabalığın çok olduğu bir semtte, ilçede ya da mahallede, ayaküstü yerde olmaktır. Yani cadde, sokak başı, okul, sağlık kuruluşu gibi yerlerin karşısında olmak ya da üzerinde olmaktır. Bu ilk aşamada SEO’ ya karar kıldığınızda sizi o mertebeye yerleştirir. Siz artık cadde üzerinde bir dükkânsınız. Şimdi gelelim dükkânın reklamını yapmaya.

 

Ürünlerinizin standını gayet kendinize özgü bir şekilde düzenlediniz, dışarı koyduğunuz tabela, ilân tahtası tarzı yazılı ve görsel materyallerle ne iş yaptığınızı, neler sattığınızı her gün o caddeden geçen binlerce kişiye göz ucuyla da olsa göstermiş oldunuz. Farklı bir konsept yaptınız. Tasarımınız gayet yaptığınız iş ile alakalı ve uygun bir imaj veriyor. Ürünlerin raftaki yerleri çok derli toplu ve anlaşır vaziyette. Yani, kapıdan biri girer girmez her şeyi açık açık görüp, inceleyebiliyor. Özellikle anlatmaya çalıştığınız bir ilkeniz olabilir, ya da özellikle satımını hızlandırmak istediğiniz bir ürün ya da hizmet olabilir. Onu vurgulayın. Ekstra olarak bir işaretleme yapın, ufak bir broşür asın yanı başına. Yâda, dükkânın giriş tarafına herkesin ilk girdiğinde görebileceği bir yere yerleştirin ki, direkt gözler ona takılsın.

Yukarıdaki paragrafta olduğu gibi size onpage seo ( sayfa içi seo ) yu betimlemiş olduk. Yani, özgün bir içerik, uygun bir tasarım, iyi bir menü yerleştirmesi, uyumlu bir site bütünlüğü hatta mobil cihazlara uyumluluğu… Şimdi backlink işini anlatalım size :

 

Backlink’i gerçek hayata nasıl adapte edebiliriz?

Backlink’i gerçek hayata nasıl adapte edebiliriz? Backlink, sizin yaptığınız iş ve ürünlerinize uygun başka profillerde, sayfalarda, mecralarda yaptığınız işi veya ürününüzü anlatan kısa bir anlatım ile anahtar kelimenizle size bir bağlantı vermektir. Buna en uygun benzetme sanırım el ilanları olabilir. Yâda kartvizitleriniz. Ama bu kartvizit ve el ilanlarını rastgele sokak aralarına dağıtmak yerine, sizle aynı işleri yapmasalar bile, aynı muhitte iş yapan değişik iş gruplarında faaliyet gösteren esnaf vitrinlerine, ya da el altında olabilecek şekilde tezgâh & kasa yanlarına iliştirmek gibi düşünebilirsiniz.

 

Bu sayede, aynı muhitte aslında sizde olan bir ürünü, hizmeti arayan müşteriye biranda kendinizi göstermiş olursunuz. Buda gerçek hayatta backlink’in tam karşılığı olmasa da en yakın tabiri olabilir. Zira sanal dünyada hiç kimse yaptığı işin birebir aynını yapanların kendi sitelerinde, portal veya platformlarında tanıtılmasına para miktarına göre hayır demez. Çünkü amaçları zaten bu sayede gelir elde etmektir. Ama gerçek hayatta bu geçersiz bir kavramdır. Tabi istisnalar hariç. Siz bir defalık bir tanıtım seferberliği ile aslında işlerinizin yürümesi için gerekli reklam ve tanıtım ihtiyaçlarınızın tamamını sağlamış oldunuz. Burada bir diğer önemli hususta, işinizdeki kalite. Ürünlerinizin kalitesi ve satış sonrası ürününüzün arkasında duruşunuz. Yaptığınız iş sonrası vereceğiniz garanti, güler yüzlü ve anlayışlı ticaret anlayışınız sayesinde kısa sürede kulaktan kulağa, semtten semte adınız yürür gider.

 

Backlink’in en güzel açıklaması Kulaktan kulağa reklam

 

İşte belkide backlink’in en güzel açıklaması bu olabilir gerçek hayatta. Kulaktan kulağa reklam. Bu aşamadan sonra, şimdi siz bir karar verin. Her satışta başkalarına da kendi kazancınızdan pay vermek mi, yoksa bir defa yapacağınız bir masraf ve emek ile iş hayatınızın sonuna kadar onun meyvesini yemek mi? Rekabet elbette esnafımızı zorlayan bir olgu. Kendi yağınızda kavrulurken, gelir büyük sermayeli bir işletme ve sizin yaptığınız işi, sattığınız ürünü yarı fiyatına koyuverir piyasaya. Buda sizin işlerinizde mutlaka sekteye uğramanıza sebep olabilir.  Fakat o vakte kadar tercih etmeniz gereken her zaman işinize, kalitenize yatırım yapmaktır. O vakte kadar ki birikimleriniz ile, sonrasındaki rekabet ortamında en azından bir süre veya işleri rayına koyana kadar rekabet edebileceğiniz bir sermayeye de ulaşmış olursunuz.

 

Umarım tam olarak ne demek istediğimizi anlatabilmişizdir. Sözün özü, bir defa masraf ile kendi kazancınıza da sürekli başkalarını ortak etmemeniz.

Bol kazançlar diler, hem gerçek hem sanal dünya üzerinde işlerinizin düşündüğünüzden daha iyi gitmesini temenni ederiz. 🙂

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba