Kişisel Gelişimde Karakter Analizi

Kişisel Gelişimde Karakter Analizi

Yazar Yorum Yap
Reklam kodu size kalmıştır

Kişisel Gelişimde Karakter Analizi

Karekter analizi, temel karakter özellikleri, insanın anne karnındaki varlığından başlayarak yaşamının sonuna kadar etkisinde olduğu özelliklerdir. Bu özellikler öncelikle, genetik faktörlerle şekillenmektedir. Anne-babanın DNA’sındaki kodlarla çocuğa taşınan özellikler, çocuğun karakterinin temel yapı taşlarıdır. İnsanın doğumundan itibaren; yetiştirilme ortamı ve tarzı, aldığı eğitim ve öğretim şekilleri de karakter özelliklerinin iyi-doğru veya kötü-yanlış yönlere doğru ilerlemesinde etkilidir. Bu bağlamda, her insan farklı bir potansiyel ile doğmaktadır.
 
  Barındırdığı potansiyelinin içinde kişisel yetenekleri, zaafları, güçlü yönleri, hatta hayata bakış açısını belirleyen bazı parametreler bulunmaktadır. Kişinin potansiyeli, sahip olduğu yetenekleri ne kadar ileriye taşıyabileceğinin, ne kadar yükseltebileceğinin göstergesidir, üst limitidir. Kişisel gelişim kavramı bu noktada devreye girmektedir.
 
  Kişinin doğuştan sahip olduğu yeteneklerini, potansiyeli çerçevesinde ortaya çıkarabilmesi ve kişisel gelişim metodlarını kullanarak daha ileriye taşıyarak bu gelişimden maddi ve manevi kazanç sağlayabilmesi, yaşam standartlarını bir üst seviyeye taşıyabilmesi, kişisel olarak gelişim gösterdiğinin kanıtıdır. Maddi ve manevi kazanç; kişinin fiziksel, zihinsel, sosyal ve ruhsal açıdan gelişmişliğini içermektedir. Yaşam alanı konforunda iyileşme sağlanırken, kişinin içsel huzuru ve mutluluğunda da ilerlemektedir.
 

 Karakter Analizi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

 
  Kişisel gelişimin çıkış noktası, kişinin temel özellikleri ve potansiyelidir. Kendisini herhangi bir alanda gelişime adamış herkesin öncelikle kendini iyi tanıması oldukça faydalıdır. Genel olarak kişinin, sahip olduğu potansiyelin farkında olmasa da, en azından zaaflarının ve yeteneklerinin bilincinde olması gerekmektedir. Bu sayede kişi, gelişime açık yönleri üzerinde emek harcayarak ilerleme sağlayabilmekte ve zayıf yönlerini olabildiğince güçlendirebilmektedir.
 
  Kişinin karakter yapısını belirleyen de kişisel özellikleridir. Karakter yapıları genel olarak dört kategoride değerlendirilmiştir; ortalama, çekingen, benmerkezci ve rol-model karakterler. Örnek vermek gerekirse; liderlik özelliği olan bir kişi, rol-model karakter kategorisindedir. Sosyal ortamlarda girişken olmayan, iletişim kurmayı tercih etmeyen, içe dönük kişiler çekingen karakter kategorisindedir. Olumsuz şekilde değerlendirilen bu özelliklerin yanı sıra, tüm karakter kategorilerinin avantajlı özellikleri de vardır.
 
  Bu duruma örnek olarak, çekingen karaktere sahip kişiler şayet kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda bulunuyorlarsa, diğer karakterlere göre çevrelerine daha hızlı uyum sağlamakta ve kendilerini daha açıkça ifade edebilmektedirler. Karakter yapılarının analiz ve kategorize edilmesi, kişisel gelişim yöntemlerinin de temelini oluşturmaktadır.
 
  Karakter analizi için çok sayıda teknik yöntem mevcuttur, ancak bu yöntemleri uygulamaya adım atmayanlar için en pratik yöntem, kişinin karşısına çıkan olaylara nasıl tepki gösterdiğinin, ne şekilde bir tavır sergilediğinin gözlemlenmesidir. Kişi kendi davranışlarını doğru yorumlayabildiğinde, en doğal analiz yöntemini uygulamış olmaktadır.
 

 Karakter Özelliklerinin Kişisel Gelişimdeki Etkisi

 
  Her insanın öğrenme, deneyim kazanma ve gelişme yolu/yöntemi, kişilik özelliklerine ve karakter yapısına göre değişmektedir. Bu bağlamda; bir insan hangi özelliklere sahip olursa olsun, geliştirmek-güçlendirmek istediği bir yönü olduğunda, bu hedef doğrultusunda kendi özelliklerine ve öğrenme yöntemine en uygun yolda ilerlemelidir.
 

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba