Gezi Rehberi – NEVŞEHİR-KAPADOKYA

Gezi Rehberi – NEVŞEHİR-KAPADOKYA

Yazar Yorum Yap
Reklam kodu size kalmıştır

Nevşehir Kapadokya ‘da Nüfusu 300.000’e yaklaşan mucizevi doğa olaylarına tanıklık etmiş ve bu oluşumlar sonucunda turistik ziyaret yeri olarak her yıl 2.5 milyon turistin ziyaretine ev sahipliği yapmıştır. Nevşehir İç Anadolu Bölgesinde bulunan illerimiz arasından turistik açıdan en değerli illerimizden birisidir. Sadece ülkemiz tarafından bilinen değil dünya tarafından ilgi ile takip edilen ve ziyaret edilen Peri Bacaları ve Kapadokya‘sı ile ün salmıştır. Nevşehir tarihimiz boyunca birden çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve onları içinde barındırmış bir ilimiz olarak ta bizim için ayrı bir öneme sahiptir. Tarih açısından kültürel birçok değerleri içinde barındıran Nevşehir her yıl nüfusunun 8-9 katı kadar turiste ev sahipliği yaptığı için ülke ekonomisine büyük katkısı bulunmaktadır. Tarih içerisinde birçok devletin sahip olmak istediği Nevşehir, imparatorluklar arasında büyük mücadeleler yaratmış Selçuklular, Karamanoğulları, Haçlılar, Med uygarlığı arasında yaşanan bu savaşların izleri halen bu ilimizde yer almaktadır. Adeta misafirlerine açık hava müzesi tadını veren ilimizde gezip görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşalım. Nevşehir denilince akla ilk gelen yer Kapadokyadır. Bizlerde bu yazımızda sizlere Kapadokyada gezip görebileceğiniz yerler hakkında bilgi vermek ve tatilinize bir nevi rehber olmak adına ışık tutacağız.

Nevşehir Kapadokya Gezisi         

Kapadokya‘da gün sabah 5.00’ten sonra başlamaktadır. Günün ilk ışıkları ile birlikte Kapadokya‘nın en ünlü vadilerinden Kızıl Vadi ve Çukur yakınlarında buraya Göreme Kasabası‘da denmektedir her gün ortalama 50 ile 80 arasında balon havalanmaktadır. Günde tek uçuş olduğu için siz tatilciler bu anı kaçırmamak adına en geç sabah 4.30 da hazır beklemek durumundasınız. Çeşitli balon firmaları daha iyi hizmet verebilmek adına servisleri ile kaldığınız otelden sizleri almakta ve uçuş yapacağınız alana getirmektedir. Balon havalandıktan sonra da duruma göre 1000 metre yüksekliğe çıkabilirken Peri Bacalarına dokunabilecek kadar da alçalabilmektedir. Balonla ortalama uçuş süresi 1 saattir. Balonun iniş yeri belli olmadığı için nereye iniş yapmış olursanız olun şampanya eşliğinde katılım sertifikası verilmesi artık gelenek haline gelmiştir. İnternet yorumlarında Balon keyfi yaşayan tatilcilerin kimi çok büyük keyif aldığını söylerken kimisi de sıkıldığını belirtmiştir. İnsandan insana farklı etkiler gösterebileceği için yorumlara çok dikkat etmemenizi tavsiye ediyoruz. Balon fiyatları ise 300 tl den başlayıp 1000 tl’ye kadar varabilmektedir.

 

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

 

Fiyatlar yüksek olsa da mutlaka tatmanız gereken bir deneyim olacak. Gelelim bir diğer gezilecek nokta olan Uçhisar Kalesine. Uçhisar Kalesi bölgenin en yüksek noktalarından birisidir. Zamanında birçok medeniyete kale olan Uçhisar Kalesi tarihi açıdan birçok kalıntıyı görebileceğiniz kültür zengini bir kaledir. Sizlere her yeri görebileceğiniz harika bir manzara keyfi sunacaktır. Kesinlikle gezilmesi gereken noktalardan biri olan bu kalenin altıda esnafa aittir. Birçok çanak çömlek ve el işi üretimler burada mevcuttur. Bazı dükkanların altında doğal mağaralar bulunmaktadır. Burada sizleri etkileyecek bir durumda esnafın tamamen samimi ve cana yakın olmasıdır. Aynı zamanda tepenin eteklerinde eşi benzeri olmayan kaya otelleri bulunmaktadır. Gezmeniz gereken hatta görmeden gitmemeniz gereken en önemli yerlerden birisi de Paşabağ Vadisidir.

 

Kapadokya‘da gezilmesi gereken yerler

 

Mantar şeklinde olup Peri Bacaları oluşumunu en iyi göreceğiniz yerler arasındadır. Bacaların arasına yapılmış küçük patika yollarda gezmenin de çok zevkli ve eğlenceli olduğunu da belirtelim. Peri Bacalarının oluşumundan kısaca bahsedecek olursak bundan tam 60 milyon yıl önceye dayanmaktadır. Kapadokya etrafı volkanik dağlarla çevrili bir alandır. Bu volkanlar milyonlarca yıl patlayarak bu alanların hepsini doldurmuştur. Sonrasında bu alan akarsular ile dolmuş rüzgar ve su aşındırmaları ile birlikte günümüzdeki halini almıştır. Rüzgar aşınmaları halen devam eden bölgede Peri Bacalarıyok olacak miraslarımız arasında bulunmaktadır. Bu sebeple ayrı bir değer taşıyan bölgeyi mutlaka dünya gözü ile görmeniz gerekmektedir.
       

Konuyu kısaca toparlayacak olursak etkileyici bir gezi yapmak istiyorsanız gittiğiniz ilk andan beri çok özel bir yerde olduğunuzu hissettirecek bu bölgeyi tercih etmelisiniz. Hem coğrafi bölgesi hem oluşumlarının yanı sıra insanları, evleri ile dünyanın en özel noktalarından birinde olduğunuzu ilk andan itibaren hissedecek ve gezi sonunda evinize dönerken bir sonraki Nevşehir Kapadokya gezisi için planlar yapacaksınız. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin altın değeri olan Nevşehir Kapadokya‘da gezilmesi gereken yerlere kısaca değindik. Tatil rehberi için daha farklı yerler hakkında bilgi almak için lütfen takipte kalın.

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba