Eskişehir’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Eskişehir’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Yazar Yorum Yap
Reklam kodu size kalmıştır

Eskişehir, modern yapısı ve ülkenin en yaşanabilir şehirlerinden biri olması nedeni ile ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başında kendine yer bulmaktadır.

 

Eskişehir’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Eskişehir, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemleri ile Cumhuriyet sonrası tarihte hep önemli ve stratejik yerlere sahip olmuştur. Özellikle Hititlerin Eskişehir’i merkez şehir olarak kullanması, Frigyalıların aynı şekilde devletlerini bu noktadan yönetmenleri dikkat çekici tarihi noktaların başında gelmektedir. Günümüze gelindiğinde ise, modern yapısı ve ülkenin en yaşanabilir şehirlerinden biri olması nedeni ile ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başında kendine yer bulmaktadır.

 • Sazova Parkı
 • Odunpazarı Evleri
 • Porsuk Çayı ve Çevresi
 • Kurşunlu Camii ve Külliyesi
 • Lületaşı Müzesi
 • Balmumu Heykelleri Müzesi
 • Midas Anıtı (Yazılıkaya)

 

 1. Eskişehir Sazova Parkı

Park Eskişehir- Kütahya yolu üzerinde, ulaşım rahatlığı olan görülmesi gereken bir parktır. Sazova Parkı’na şehir merkezinden kalkan minibüsler veya özel araçla 10 dakikalık bir sürede ulaşabilirsiniz. Sazova Kültür ve Bilim Parkına girişte herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez iken, park içerisinde bulunan özel noktalarda farklı ücret uygulamaları yapılmaktadır.

Park içerisinde yer alan ve en çok dikkat çeken yeri şüphesiz ki Masal Şatosu’dur. Şatonun mimari yapısı ülkemiz içerisinde yer alan (Galata Kulesi, Yivli Minare gibi.) kuleleri temsilen yapılmıştır. Şato içerisinde dönemsel olarak yapılan etkinliklerin dışında ziyaret edebilir ve seyir terasından manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sazova Parkı içerisinde yer alan ve görülmesi gereken bir nokta da korsan gemisidir. Bu gemi May Flower korsan gemisini ilham alarak tasarlanmıştır ve içerisinde kaptan köşkü, zindan gibi birçok farklı kısımlar yer almaktadır.

Ayrıca park içerisinde büyük bir yapay gölet gezintiniz sırasında size eşlik etmektedir.

sazova

 

 1. Eskişehir Odunpazarı Evleri

Odunpazarı evler, Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Odunpazarı’ndan almaktadır. Burada yer alan evler, Osmanlı’dan izler taşımasının yanı sıra, dar sokakları, kültürel alanları, çay bahçeleri ile gidenler için otantik bir ortam sunmaktadır.

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Odunpazarı Evleri içerisinde 2007 yılında ziyarete açılmış Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

odunpazari

 

 1. Porsuk Çayı ve Çevresi

Eskişehir’e gidince yüksek ihtimalle göreceğiniz Porsuk Çayı insanlara daha çok bir Venedik havası vermektedir. Özellikle şehrin merkezinde, Porsuk Çayı ve çevresinde yer alan kafelerde oturup kahvenizi içip anın keyfini çıkarabilirsiniz. Sakarya nehrinin en uzun kolu olan bu çay, Eskişehir bir sembolü olmakla beraber, insanlara üzerinde gondol ile seyahat etme olanağı tanımaktadır. Ulaşım açısından bu noktaya gidebilmek için en basit yol tramvay ile çarşı veya İsmet İnönü durağında inmek olacaktır.

porsuk

 

 1. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı Evlerinin yakınında yer alan ve Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kurşunlu Külliyesi, 1525 yıllarında yaptırılmış olan bir Osmanlı eseridir. Camiinin ismi kubbesinin kurşunla kaplı olmasının yanı sıra, içerisinde bir adet şadırvan, camii, imarethane ve iki adet kervansaray bulunur. Mimari yapının her ne kadar Mimar Sinan tarafından yapıldığına dair destekleyici fikirler olsa da Mimarının Acem Ali olduğu düşünülmektedir. Odunpazarı evlerini ziyaret ederken burayı da es geçmemenizi öneririz.

camii

 

 1. Lületaşı Müzesi

Eskişehir merkezde, Odunpazarı yakınlarında bulunan Lületaşı Müzesi, 1989 yılında kurulmuş olup, dünyanın ilk lületaşı müzesidir. 400 farklı eser, 60 sanatçı tarafından yapılmış olup ilginç eserlerin yer aldığı müzeye giriş ücretsizdir.

luletasi muzesi eskisehir

 

 1. Balmumu Heykelleri Müzesi

Yine Odunpazarı Evleri yakınlarında bulunan Balmumu Heykelleri Müzesi, Eskişehir’in örnek belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ismini taşımaktadır. Madam Tussaud müzesi örnek alınarak tasarlanmış olan müze içerisinde 160 kişinin heykelleri yer almaktadır. Müzede heykelleri ile istediğiniz kadar fotoğraf çekilmesine izin de verilmektedir.

eskisehir balmumu muzesi

 

 1. Midas Anıtı (Yazılıkaya)

Midas şehrinin kuzeydoğu eteğinde, çıkıntı bir kaya kütlesi üzerinde yer alan Midas Anıtı, ilk olarak 1800 lü yıllarda keşfedilmiş ve çizimi yapılmıştır. Anıtın ilk ve tek gravürü ise 1834 yılında yapılmıştır. Anıt üzerinde Frigce yazılar bulunmaktadır ve üzerinde yer alan Midai kelimesinden dolayı anıta Midas ismi verilmiştir. Yöre halkı ise, üzerinde yazılı bilgilerin yer almasından dolayı Yazılıkaya olarak çağrılmıştır. Doğu tarafında yer alan anıt 17 metre yükseklik ve 16,5 metre genişliğe sahiptir. Anıt merkezi içerisinde dinsel törenlerin yapıldığı bir alan bulunmaktadır. Bu alanda tanrıça Matar Heykeli bulunmaktadır. Ayrıca anıtın merkez kısmında kapıyı simgelemekte olan bir nişte yer almaktadır.

midas anit

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

1000+ KİŞİ ARASINA SENDE KATIL
HEMEN ABONE OL

Yeni yazılarımız yayınlanır yayınlanmaz e-posta kutunuza gelmesini istiyorsanız ve e-posta abonelerimize göndereceğimiz fırsatlar için abone olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz. Hiç bir kurum veya kuruluş ile paylaşılmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba