En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Semantik Web Nedir? |

Semantik Web Nedir?

Semantik Web Nedir?

 

Web 3.0 olarak da bilinen semantik web birbiri ile farklı yönlerden ilişkisi olan ağların ve bilgi gruplarının sentezlenerek kullanıcı önüne serilmesidir. Bir alışveriş sitesinde ayakkabı aratan bir kullanıcının farklı sitelerde çıkan pop-up reklamlar aracılığıyla başka ayakkabı reklamlarıyla da karşılaşması semantik web çalışmalarının bir sonucudur. Semantik web, hazırlanan web içeriklerinin yalnızca okuyucu gruplar tarafından değil; bu bilgiye ulaşılan cihazlar tarafından da anlaşılmasını sağlamaktadır.

sementic web what

Semantik Web Nasıl Çalışır?

 

Semantik web, online ortamda gerçekleşen her durumu, her hareketi ve girilen her bilgiyi kaydederek, bir sonraki ihtiyaç anında hızlıca ulaşılmasını sağlıyor. Bu noktada web içeriklerinin kalitesi ve özgünlüğü aranan kelimelerde üst sıralarda görülmeyi sağlıyor. Semantik web ile site sahipleri de içeriklerini daha değerli hale getirebilirler.

 

İçerik – Bağlantı Uyumu

 

Sayfa içeriğiyle bağlantılı metin başlığı kullanmak, sayfa linkini yine bu doğrultuda hazırlamak semantik web araçları tarafından kolayca bulunmayı sağlamaktadır. Örneğin “Kelime Bilgisini Arttırma” başlıklı bir metnin sayfa uzantısı “kelime-bilgisini-arttirma” şeklinde bitmelidir.

 

Başlık – İçerik Uyumu

 

Sayfada ve bağlantıda yer alan ana konu başlığı ile içerik uyumlu olmalıdır. “Kelime Bilgisini Arttırma” isimli sayıda “Hafıza Geliştirme Teknikleri” yazılmamalıdır.

 

Alt Başlık

Semantik web araçları aranılan kelime ile uyumlu başlığı ve içeriği bulduktan sonra sayfa içerisinde konuyla alakalı başka bilgilerin olup olmadığını ve içeriğin aranılan kelimeyle örtüşüp örtüşmediğini de alt başlıklar yolu ile tespit ederler.

 

Kısacası, SEO teknikleriyle uyumlu hazırlanmış web sayfaları semantik web araçları tarafından seçilerek güvenilir site olarak tanınmayı dolayısıyla kullanıcılar tarafından daha kolay keşfedilmeyi sağlar. Bu nedenle web geliştiricileri ve web yazarlarının daha kolay keşfedilmek ve site hitlerini arttırabilmek için öncelikle kaliteli içeriğe, sonrasında ise sağlam temellere dayatılmış, düzgün algoritmalar üzerine hazırlanmış web sayfa tasarımlarına ihtiyaçları vardır.

 

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir