En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com PHP Bot Yapımı - İnternet | sercanaltiparmak.com

PHP Bot Yapımı

81 / 100 SEO Score

PHP bot yapımı, kodlar ile yazılım gerçekleştirilerek yapılan internet siteleri üzerinden sıklıkla kullanılan bir programlama tekniğidir. İnternet sayfanızda görünmesini istediğiniz bazı bilgi ve verileri, ilgili sayfalarda sizin internet sayfanıza taşıyarak gösterimini sağlayan aracın adına bot derler. Hazır içeriği size aktararak kullanımını ve saklanmasını sağlayarak yayınlayarak sayfanızda gösteren internetin robotudur.

PHP Robotu Hazırlama

PHP bot yapımı, temelli olarak bu internet robotundan hazırlamak ise gayet kolay ve bir o kadar da eğlencelidir. Hazır verilerin ve bilgilerin alımı ve çalımı noktasında kullanımı gayesi ile kullanılan bu internet robotları işe yararlılık sağlayan ve işlevsel fonksiyona sahiptirler.

Sayfanızda yer almasını arzu ettiğiniz spor karşılaşmalarının programı ya da anlık sonuç bilgisi veyahut ta meteorolojinin verileri için PHP internet robotu olan bot yardımı ile sitenize aktarabilirsiniz. Hava durumu, döviz bilgileri ya da borsa hisse senetlerinin verilerini ilgili sitelerden alarak ya da çalarak internet sitenize koyup yayınlayabilirsiniz. İlgili yerlerin güncellemesi ile de sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan sayfanızda görüntülemeye devam edebilirsiniz.

İçeriği Sağlama

Bunun gerçekleştirmeniz için yapılacak en basit şekli ile “file_get_contents()” bağlantısına sahip olmanız gereklidir. İçerisinde oluşturacağınız yazılar veya ilk parametrelerdeki internet adresine giderek oradaki kaynağı alarak değişkeninize yüklemeniz yeterli olacaktır. Bu da ekranınıza yazılmasını sağlayacaktır.

php icerik bir

Verilen bu misal gibi çalıştırıldığı takdirde file_get_contents() bağlantısı aracılığı ile “//www.phpr.org ” adlı internet adresine girerek ilgili internet sitesinin kaynağını alıp pencereye yazımını sağlayın.

İnternet sitesine erişim sağlamak gerekir ki PHP internet robotu olan bot yardımı ile görüntü aktarılabilsin. İnternet sitelerinin erişimini sağlayan araçlardan biri CURL bağlantısıdır. Bu sayede sadece internet adresine girilmek ile kalınmaz aynı zamanda girdiğiniz internet adresine form ile alakalı veriler bile gönderirsiniz.

İçerik Aktarma

PHP Bot Yapımı, internet sitesinin içeriklerine doğrudan ulaşabildikten sonra arzu ettiğiniz yerdeki değer ya da içeriği elde etmek ve aktarmak için bir ara tespit etmelisiniz. İnternet sitesinin kaynak kodu incelenip ayırt eder nitelikte bir aralık bulmalısınız.

Konunun anlaşılmasının daha iyi pekişmesi adına bir örnek sunup, bunu bir örnek ile de göstermek gerekir. Yapılan aralık ayırımını ve kaynak kesimini görmek açısından faydalı olacaktır. Hava durumunun sitenizde görünmesi üzerinden hareket edelim. Meteorolojinin internet sitesinden İstanbul şehri verilerinin neticelerinin bulunduğu kesimin kaynak kodunu alarak ilgili yere yerleştirmeniz gerekir.

php icerik resim iki

Kaynak kodunun karmaşık görünen yapısı olsa da anlatım için ideal bir netice sunuyor. Bakıldığında görülecek olan, tüm değerlerin ayırt edilecek belirli bir takım elementlerin arasında oluşlarıdır.

İçeriğin internet sitesine aktarımı için ilgili aralığın CURL ile alımı da aşağıdaki misalde olduğu şekli ile yapıla bilinir.

php icerik resimli anlatım

Şimdi söz konusu işlemin meteoroloji internet sitesinde uygulaması nasıl olacaktır?

php resimli anlatım son

Meteoroloji internet sitesinde sıcaklıkların alt ve üst değer ölçüleri bulunur. Sizin yapmanız gereken örnekte olduğu gibi bunu bulup aralığı alıp ekranınıza yazdırmaktır.

PHP internet robotu olan bot yardımı içerik yakalama mantığı basittir. Ayırt edici noktayı bulup, yakalayıp, aralığı kullanmanıza bağlıdır.

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir