En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Nevşehir Kapdokya |

Nevşehir Kapdokya

Nevşehir Kapadokya, nüfusu 300.000’e yaklaşan Nevşehir mucizevi doğa olaylarına tanıklık etmiş ve bu oluşumlar sonucunda turistik ziyaret yeri olarak her yıl 2.5 milyon turistin ziyaretine ev sahipliği yapmıştır.

En Değerli İllerimizden Birisi Nevşehir

tarihi yerler nevsehir

Nevşehir Kapadokya, iç Anadolu Bölgesinde bulunan illerimiz arasından turistik açıdan en değerli illerimizden birisidir. Sadece ülkemiz tarafından bilinen değil dünya tarafından ilgi ile takip edilen ve ziyaret edilen Peri Bacaları ve Kapadokya‘sı ile ün salmıştır. Nevşehir tarihimiz boyunca birden çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve onları içinde barındırmış bir ilimiz olarak ta bizim için ayrı bir öneme sahiptir.

Ülke Ekonomisine Büyük Katkısı Bulunmaktadır

Tarih açısından kültürel birçok değerleri içinde barındıran Nevşehir her yıl nüfusunun 8-9 katı kadar turiste ev sahipliği yaptığı için ülke ekonomisine büyük katkısı bulunmaktadır. Tarih içerisinde birçok devletin sahip olmak istediği Nevşehir, imparatorluklar arasında büyük mücadeleler yaratmış Selçuklular, Karamanoğulları, Haçlılar, Med uygarlığı arasında yaşanan bu savaşların izleri halen bu ilimizde yer almaktadır.

Adeta misafirlerine açık hava müzesi tadını veren ilimizde gezip görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşalım. Nevşehir denilince akla ilk gelen yer Kapadokyadır. Bizlerde bu yazımızda sizlere Kapadokyada gezip görebileceğiniz yerler hakkında bilgi vermek ve tatilinize bir nevi rehber olmak adına ışık tutacağız.

 

Nevşehir Kapadokya En Ünlü Vadiler

kizil vadi

Kapadokya‘da gün sabah 5.00’ten sonra başlamaktadır. Günün ilk ışıkları ile birlikte Kapadokya‘nın en ünlü vadilerinden Kızıl Vadi ve Çukur yakınlarında buraya Göreme Kasabası‘da denmektedir her gün ortalama 50 ile 80 arasında balon havalanmaktadır. Günde tek uçuş olduğu için siz tatilciler bu anı kaçırmamak adına en geç sabah 4.30 da hazır beklemek durumundasınız.

Peri Bacaları

peri bacaları

Çeşitli balon firmaları daha iyi hizmet verebilmek adına servisleri ile kaldığınız otelden sizleri almakta ve uçuş yapacağınız alana getirmektedir. Balon havalandıktan sonra da duruma göre 1000 metre yüksekliğe çıkabilirken Peri Bacalarına dokunabilecek kadar da alçalabilmektedir. Balonla ortalama uçuş süresi 1 saattir.

Balonun iniş yeri belli olmadığı için nereye iniş yapmış olursanız olun şampanya eşliğinde katılım sertifikası verilmesi artık gelenek haline gelmiştir. İnternet yorumlarında Balon keyfi yaşayan tatilcilerin kimi çok büyük keyif aldığını söylerken kimisi de sıkıldığını belirtmiştir. İnsandan insana farklı etkiler gösterebileceği için yorumlara çok dikkat etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Kapadokya Balon Fiyatları

nevsehir kapadokya

Balon fiyatları ise 300 tl den başlayıp 1000 tl’ye kadar varabilmektedir. Fiyatlar yüksek olsa da mutlaka tatmanız gereken bir deneyim olacak.

Kapadokya Nevşehir Gezilecek Yerler

uchisar kalesi

Gelelim bir diğer gezilecek nokta olan Uçhisar Kalesine. Uçhisar Kalesi bölgenin en yüksek noktalarından birisidir. Zamanında birçok medeniyete kale olan Uçhisar Kalesi tarihi açıdan birçok kalıntıyı görebileceğiniz kültür zengini bir kaledir. Sizlere her yeri görebileceğiniz harika bir manzara keyfi sunacaktır.

Paşabağ Vadisi

pasabag vadisi

Kesinlikle gezilmesi gereken noktalardan biri olan bu kalenin altıda esnafa aittir. Birçok çanak çömlek ve el işi üretimler burada mevcuttur. Bazı dükkanların altında doğal mağaralar bulunmaktadır. Burada sizleri etkileyecek bir durumda esnafın tamamen samimi ve cana yakın olmasıdır. Aynı zamanda tepenin eteklerinde eşi benzeri olmayan kaya otelleri bulunmaktadır.

Gezmeniz gereken hatta görmeden gitmemeniz gereken en önemli yerlerden birisi de Paşabağ Vadisidir. Mantar şeklinde olup Peri Bacaları oluşumunu en iyi göreceğiniz yerler arasındadır. Bacaların arasına yapılmış küçük patika yollarda gezmenin de çok zevkli ve eğlenceli olduğunu da belirtelim. Peri Bacalarının oluşumundan kısaca bahsedecek olursak bundan tam 60 milyon yıl önceye dayanmaktadır.

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuş

Kapadokya etrafı volkanik dağlarla çevrili bir alandır. Bu volkanlar milyonlarca yıl patlayarak bu alanların hepsini doldurmuştur. Sonrasında bu alan akarsular ile dolmuş rüzgar ve su aşındırmaları ile birlikte günümüzdeki halini almıştır. Rüzgar aşınmaları halen devam eden bölgede Peri Bacaları yok olacak miraslarımız arasında bulunmaktadır. Bu sebeple ayrı bir değer taşıyan bölgeyi mutlaka dünya gözü ile görmeniz gerekmektedir.

Tatil Rehberi

Konuyu kısaca toparlayacak olursak etkileyici bir gezi yapmak istiyorsanız gittiğiniz ilk andan beri çok özel bir yerde olduğunuzu hissettirecek bu bölgeyi tercih etmelisiniz. Hem coğrafi bölgesi hem oluşumlarının yanı sıra insanları, evleri ile dünyanın en özel noktalarından birinde olduğunuzu ilk andan itibaren hissedecek ve gezi sonunda evinize dönerken bir sonraki Kapadokya gezisi için planlar yapacaksınız. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin altın değeri olan Nevşehir-Kapadokya‘da gezilmesi gereken yerlere kısaca değindik. Tatil rehberi için daha farklı yerler hakkında bilgi almak için lütfen takipte kalın.

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir