En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Neden Google AdWords Değilde SEO |

Neden Google AdWords Değilde SEO

85 / 100 SEO Score

Neden Google AdWords Değilde SEO

Neden google adwords değilde seo? Bu konuda teknik detaylarla değil, esnaf arkadaşınıza anlatır gibi sohbet havasında bir anlatımla açıklama yapmak daha faydalı olur diye düşünüyorum. Zira piyasada geçen tüm açıklamalarda, bazı ihtiyaç sahiplerinin kafalarında soru işareti bırakan teknik detaylar yer alıyor. 

Standart orta ölçekli bir esnaf için, satışlarını arttırmak için satış ve pazarlama departmanı neredeyse olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Muhtemelen müşterilerle sürekli iletişim halinde olacak satış personeli, bir de yeni müşterileri ziyaret edip portföyü geliştirecek pazarlama elemanı dâhil 2 personel mutlaka gerekli olacaktır. Tabi bu elemanların sadece maaşları değil, sigorta primleri, yol ve yemek masrafları ile beraber orta ölçekli bir işletme için külfettir.

 

Bu örneklemeyi neden yaptık?

Neden google adwords değilde seo? Çünkü internet dünyasının 2 devi olan Google ve Facebook tamda bu ihtiyaçları karşılamak için, sürekli geliştirilen bir reklam ağı hizmeti sunmaktadır. Bu reklam ağı, ürün, hizmet veya kampanyalarınızı internet kullanıcılarına ulaştırmak için kullanılır. Yani; bizde bir ürün var satış fiyatı bu, teknik özellikleri şu, ödeme planları şöyle demenin dijital yoludur.

Web sitenize ilgili ziyaretçileri çekerek, ürün, hizmet veya kampanyalarınızın detaylarını öğrenir ve satın almaya karar verdiğinde sizle iletişim kurar yada direkt sitenizin özelliklerine bağlı olarak online olarak satın alır. Tabi bunun için, tıpkı satış ve pazarlama elemanlarınızda olduğu gibi prim usulü ile çalışırlar. Biz buna aksiyon, satış, tıklama bazlı fiyatlandırma deriz.

Google Derki 

Neden google adwords değilde seo? “ Sizin seçtiğiniz anahtar kelimenin aranma hacmi şu kadar. O yüzden, her ziyaretçi için şu miktarda veya üzerinde bir fiyat teklifi koymalısın ki ben o kelimeler arandığında siteyi ilk sıralara sokayım. He, altta kalırsa teklif, 5 aranmadan birinde gösteririm ya da ilk 3 sonuç içinde son sırada gösteririm.” Biz buna TBM diyoruz. Yani, kelimenizin değeri vardır, sizde bu değere yakın veya üzerinde bir değer koyarak reklamlarınızı çıkartırsınız.  Ondan sonra, ya günlük bütçenize istinaden ya da ziyaretçilerinizin yoğunluğuna göre Google ‘a yönlendirdiği her ziyaretçi için bir meblağ ödersininiz.

 

Siz Google’a kazandıracaksınız ki, Google’da size

Bunu bir kazan-kazan yöntemi gibi görebilirsiniz. Siz Google’a kazandıracaksınız ki, Google’da size kazandırsın. Bu tip reklam ağları, genel olarak özel bir kitleye hitap eden ürün ve hizmet sunan firmaların web siteleri için uygundur. Aynı şekilde Facebook Ads dediğimiz mecrada aynı şartları sunar. Sosyal ağlarda geçirilen zamanlar, normal internet kullanıcılarının en çok harcadığı zamanlar olduğu için; daha elit bir hedef kitle seçimi bu mecralar aracılığı ile yapılıyor. Örnek vermek gerekirse, Facebook aynı zamanda İnstagram’ında sahibi olduğu için, set ettiğiniz yani ayarladığınız reklam setinde, hedef kitlenize, yaş aralığınıza, cinsiyet seçiminize uygun kitleler için

Örnek vermek gerekirse, Facebook aynı zamanda İnstagram’ında sahibi olduğu için, set ettiğiniz yani ayarladığınız reklam setinde, hedef kitlenize, yaş aralığınıza, cinsiyet seçiminize uygun kitleler için İnstagram üzerinde de reklam yayınlatma imkânı yakalarsınız. Bayanlara özel ürünlerin pazarlanmasında, ciddi anlamda bir satış potansiyeli yakalayabilirsiniz Facebook ve İnstagram ağları sayesinde. Tabi, aynı şekilde kazan – kazan parolası burada geçerli.

 

Şimdi gelelim neden SEO

Neden google adwords değilde seo? Şimdi gelelim neden SEO’yu tercih etmeniz gerektiğine. SEO’yu size şöyle betimleyelim. Bir esnafın en çok ihtiyaç duyduğu teknik özelliği nedir? Kalabalığın çok olduğu bir semtte, ilçede ya da mahallede, ayaküstü yerde olmaktır. Yani cadde, sokak başı, okul, sağlık kuruluşu gibi yerlerin karşısında olmak ya da üzerinde olmaktır. Bu ilk aşamada SEO’ ya karar kıldığınızda sizi o mertebeye yerleştirir. Siz artık cadde üzerinde bir dükkansınız. Şimdi gelelim dükkanın reklamını yapmaya.

 

Siz artık cadde üzerinde bir dükkansınız

Neden google adwords değilde seo? Ürünlerinizin standını gayet kendinize özgü bir şekilde düzenlediniz, dışarı koyduğunuz tabela, ilân tahtası tarzı yazılı ve görsel materyallerle ne iş yaptığınızı, neler sattığınızı her gün o caddeden geçen binlerce kişiye göz ucuyla da olsa göstermiş oldunuz. Farklı bir konsept yaptınız. Tasarımınız gayet yaptığınız iş ile alakalı ve uygun bir imaj veriyor. Ürünlerin raftaki yerleri çok derli toplu ve anlaşır vaziyette. Yani, kapıdan biri girer girmez her şeyi açık açık görüp, inceleyebiliyor.

Özellikle anlatmaya çalıştığınız bir ilkeniz olabilir, ya da özellikle satımını hızlandırmak istediğiniz bir ürün ya da hizmet olabilir. Onu vurgulayın. Ekstra olarak bir işaretleme yapın, ufak bir broşür asın yanı başına. Yâda, dükkanın giriş tarafına herkesin ilk girdiğinde görebileceği bir yere yerleştirin ki, direkt gözler ona takılsın.

Neden google adwords değilde seo? Yukarıdaki paragrafta olduğu gibi size onpage seo ( sayfa içi seo ) yu betimlemiş olduk. Yani, özgün bir içerik, uygun bir tasarım, iyi bir menü yerleştirmesi, uyumlu bir site bütünlüğü hatta mobil cihazlara uyumluluğu… Şimdi backlink işini anlatalım size :

Backlink’i gerçek hayata nasıl adapte edebiliriz? 

Neden google adwords değilde seo? Backlink, sizin yaptığınız iş ve ürünlerinize uygun başka profillerde, sayfalarda, mecralarda yaptığınız işi veya ürününüzü anlatan kısa bir anlatım ile anahtar kelimenizle size bir bağlantı vermektir. Buna en uygun benzetme sanırım el ilanları olabilir. Yâda kartvizitleriniz. Ama bu kartvizit ve el ilanlarını rastgele sokak aralarına dağıtmak yerine, sizle aynı işleri yapmasalar bile, aynı muhitte iş yapan değişik iş gruplarında faaliyet gösteren esnaf vitrinlerine, ya da el altında olabilecek şekilde tezgâh & kasa yanlarına iliştirmek gibi düşünebilirsiniz.

 

Bu sayede, aynı muhitte aslında sizde olan bir ürünü, hizmeti arayan müşteriye biranda kendinizi göstermiş olursunuz. Buda gerçek hayatta backlink’in tam karşılığı olmasa da en yakın tabiri olabilir. Zira sanal dünyada hiç kimse yaptığı işin birebir aynını yapanların kendi sitelerinde, portal veya platformlarında tanıtılmasına para miktarına göre hayır demez. Çünkü amaçları zaten bu sayede gelir elde etmektir. Ama gerçek hayatta bu geçersiz bir kavramdır. Tabi istisnalar hariç. Siz bir defalık bir tanıtım seferberliği ile aslında işlerinizin yürümesi için gerekli reklam ve tanıtım ihtiyaçlarınızın tamamını sağlamış oldunuz.

 

Kulaktan kulağa reklam

Burada bir diğer önemli hususta, işinizdeki kalite. Ürünlerinizin kalitesi ve satış sonrası ürününüzün arkasında duruşunuz. Yaptığınız iş sonrası vereceğiniz garanti, güler yüzlü ve anlayışlı ticaret anlayışınız sayesinde kısa sürede kulaktan kulağa, semtten semte adınız yürür gider. İşte belkide backlink’in en güzel açıklaması bu olabilir gerçek hayatta. Kulaktan kulağa reklam.

 

Kalitenize yatırım yapmak

Neden google adwords değilde seo? Bu aşamadan sonra, şimdi siz bir karar verin. Her satışta başkalarına da kendi kazancınızdan pay vermek mi, yoksa bir defa yapacağınız bir masraf ve emek ile iş hayatınızın sonuna kadar onun meyvesini yemek mi? Rekabet elbette esnafımızı zorlayan bir olgu. Kendi yağınızda kavrulurken, gelir büyük sermayeli bir işletme ve sizin yaptığınız işi, sattığınız ürünü yarı fiyatına koyuverir piyasaya. Buda sizin işlerinizde mutlaka sekteye uğramanıza sebep olabilir.  Fakat o vakte kadar tercih etmeniz gereken her zaman işinize, kalitenize yatırım yapmaktır. O vakte kadar ki birikimleriniz ile, sonrasındaki rekabet ortamında en azından bir süre veya işleri rayına koyana kadar rekabet edebileceğiniz bir sermayeye de ulaşmış olursunuz.

 

Neden google adwords değilde seo? 

Umarım tam olarak ne demek istediğimizi anlatabilmişizdir. Neden google adwords değilde seo,  sözün özü, bir defa masraf ile kendi kazancınıza da sürekli başkalarını ortak etmemeniz.

Bol kazançlar diler, hem gerçek hem sanal dünya üzerinde işlerinizin düşündüğünüzden daha iyi gitmesini temenni ederiz. 🙂

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir