En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Nasıl Kurulur? |

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Nasıl Kurulur?

Günümüzde işsizliğin resmi ve gayri resmi rakamlara göre 14 milyon kişiye ulaştığı ülkemizde iş sahibi olmak, kendi işini kurarak kendi işinin patronu olmak için girişimcilik fikirleri oldukça revaçtadır. Yenilikçi fikirlere sahip olan insanlar fikirlerini hayat geçirecekleri yöntemler ve yatırımcı bulma ile ilgili bilgilerden yoksun oldukları için iş fikirleri filizlenmeden kurumaktadır. Bir iş fikriniz varsa ve hayata geçirmek istiyorsanız öncelikle küçük ve orta ölçekli işletme kurmalı, kurduğunuz Kobi ile devletten ve çeşitli kuruluşlardan maddi destek almalısınız. Kobi nasıl kurulur, kobi ile nasıl maddi destek alınır diyorsanız bu yazımızı dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

 

Devlet Desteği Nasıl Alınır?

 

Devlet desteği almak için öncelikle bir işletme kurmalısınız. İşletme kurarak KOSGEB, Bilim ve Sanayi Bakanlığı, Tübitak gibi kurum ve kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Destek alabilmek için en önemli püf noktası şirket kurmsktır. Kurduğunuz şirketiniz ile başvuru yapmalısınız. Aksi durumda başvurularınız geçersiz olacaktır.

 

KOSGEB

 

KOSGEB ‘ten destek alabilmek için öncelikle bir iş fikrine sahip olmalısınız. İş fikrinizi iş dosyasına uygun format haline getirerek Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı’na (KOSGEB) başvurmalı ve maddi destek almak istediğiniz belirten uygun formatta bir dilekçe vermelisiniz. Daha sonra Kosgeb tarafından ücretsiz olarak verilen girişimcilik uygulama eğitimi almalı ve eğitim sonucunda verilen sertifikaya sahip olmalısınız. Sertifikanız olmadığında KOSGEB’in E – Kobi sistemine kayıt yaptıramaz ve başvuruda bulunamazsınız.

 

Şirket Kurma

 

Eğitim sonucunda almış olduğunuz sertifika size bir şirket kurabilme yetkisi verecektir. Girişimcilik eğitimi sırasında almış olduğunuz eğitim içeriğinde bir limited şirketi nasıl kurulur sorusunun da cevabını bulabilirsiniz. Şirket kurma, sermaye ortaklığı, limited ve anonim şirketi gibi konulara hakim olduktan sonra şirket kurmak artık çocuk oyuncağı haline gelecektir. Kurmuş olduğunuz şirkete ait bilgileri Mersis talep numarası ile bir notere onaylattırmalı, onaylı belgeyi Ticaret Sicil Müdürlüğüne onaylattırarak artık resmi olarak bir şirket sahi haline gelmelisiniz.

 

Kurduğunuz şirket bilgilerini Kosgeb’e ait olan E – Kobi sistemine kaydettirmek zorundasınız. Bu sisteme kayıtlı olmayan şirketler için yapılan başvurular geçersiz olacağı gibi maddi destek almanız da imkânsız hale gelecektir.

 

İş Planı

 

KOSGEB; yapılacak başvurularda bir iş planı dosyası istemektedir. İş planı dosyanızda; kurmak istediğiniz iş ile ilgili Pazar, mevcut lojistik, tedarik zincir bilgileri, müşteri portföyü, müşteri analizi, mevcut ve potansiyel müşteri analizleri, mevcut Pazar durumu, talep edilen maddi desteğin nasıl harcanacağını gösteren bir harcama planı, üretim ve satış için gerekli makine, ekipman, ihtiyaç listeleri ve maliyetleri, kısa, orta ve uzun vade satış analiz planları, başa baş noktasına ulaşılacak sür eve hesaplar gibi detaylı bilgiler yer almak zorundadır. Bu bilgiler komisyon tarafından gerçekçi bulunduğunda size iş fikrinizi sunmanız için randevu verilecek ve randevu saatinde iş fikrinizi ve iş fikriniz hakkında detaylı bilgileri komisyona anlatarak gerçekçi bir iş planı sunumu yapmanız gerekecektir. KOSGEB tarafından istenilen iş planı formatına ve dosya örneğine KOSGEB iş planı sayfasından ulaşabilirsiniz. Tüm aşamaları eksiksiz ve doğru bir şekilde geçtiğiniz takdirde KOSGEB tarafından size 40 bin lira hibe, 100 bin lira sıfır faizli, uzun vadeli ( 5 yıl ) kredi, ssk prim muafiyeti, ücretsiz makine, teçhizat, ekipman ve ikame desteği verilecektir.

 

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir