En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Korona Virüs Deniz ya da Havuzdan Bulaşır Mı |

Korona Virüs Deniz ya da Havuzdan Bulaşır Mı?

Korona virüs deniz ya da havuzdan bulaşır mı? Aralık ayında Çin merkezli başlayan ve tüm dünyada etkisini gösteren korona virüs salgını hız kesmeden etkisini sürdürmeye devam ediyor. Şu an için virüse karşı etkili olabilecek kesin bir aşı ya da tedavi bulunmuyor. Virüsten korunmanın tek yolu ise sosyal izolasyon.

Tatile Çıkacaklar Dikkat: Korona Virüs Deniz ya da Havuzdan Bulaşır Mı?

Aralık ayında Çin merkezli başlayan ve tüm dünyada etkisini gösteren korona virüs salgını hız kesmeden etkisini sürdürmeye devam ediyor. Şu an için virüse karşı etkili olabilecek kesin bir aşı ya da tedavi bulunmuyor. Virüsten korunmanın tek yolu ise sosyal izolasyon.

Yaz aylarının gelmesiyle tatil planı yapan kişilerin en çok merak ettiği soru ise, korona virüs deniz ya da havuz bulaşır mı sorusu. Tatil planları yapanlar için işte sorunun cevabı.

Korona Virüs Sudan Bulaşır Mı?

Korona virüs ailesine bağlı olan virüslerin önceki çalışmalarına bakıldığında, bu tip virüslerin 23 derece suda 12 saate kadar yaşayabildiğini ortaya koyuyor.Korona virüs deniz ya da havuzdan bulaşır mı? Virüs ile ilgili bu yönlü veriler olsa da çoğu bilim insanı virüsün su aracılığı ile bulaşmasının oldukça düşük bir ihtimal olduğunu söylüyor.

Yapılan araştırmalar ışığında deniz suyunda bulunan tuz oranı virüsün yaşamasına elverişli bir ortam oluşturmuyor. Diğer taraftan havuz suyu için ise yapılan dezenfekte çalışmaları virüsü yaşam süresini en minimum seviyeye düşürüyor.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre yüzerek virüs kapmış bir vaka henüz yok. Ancak havuz ya da deniz kenarlarında sosyal mesafe ihlal edildiğinde bazı vaka örneklerinin olduğu bildiriliyor.

Tatil Yerlerinde Alınan Önlemler

Korona virüs deniz ya da havuzdan bulaşır mı? Salgının yaz ayları boyunca da devam edecek olması turizm sektöründe yeni önlemler alınmasını zorunlu kıldı. Buna bağlı olarak turizm sezonunda hizmet vermeyi planlayan işletmeler de tedbirlerini kısa süre önce almaya başladı. Bu tedbirlerin başında toplu alan olarak kullanılacak her yerde sosyal mesafe kurallarına uyulması zorunluluğu geliyor.

Deniz ve havuz kenarlarında bulunacak olan şezlongların sosyal mesafeye uygun konumlandırılması, yemek yenecek alanlarda bulunan masaların en az 2 metre mesafe aralığında olması ve oturma alanlarının düzenlenmesi diğer sosyal mesafe kurallarından.

Denize veya Havuza Girmek Ne Kadar Güvenli?

Korona virüs deniz ya da havuzdan bulaşır mı? Uzmanlar sosyal mesafe kurallarına uyulduğunda deniz ya da havuzdan virüs bulaşması riskinin çok az olduğunu söylüyor. Ancak havuz kenarlarında, restoranlarda, deniz kenarlarında ve toplu olarak kullanılan alanlarda, sosyal mesafenin hiçe sayılarak virüsün yayılmasına ortam hazırlayacak davranışlarda bulunmak elbette riskli.

Bu sebeple, yaz aylarında tatil planı yapıyor olan kişilerin mümkünse denize ve havuza girmemeleri, girecek olsalar bile her yerde olduğu gibi kesinlikle sosyal mesafeyi ihlal etmemeleri gerekiyor. Denizde yüzmenin güvenli olduğuna dair genel bir yargı hâkim olsa da Sağlık Bakanlığı’nın konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadığını da belirtmek gerekiyor.

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir