En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Blockchain Lobisi Hakkında Genel Bilgiler |

Blockchain Lobisi Hakkında Genel Bilgiler

Blockchain Lobisi Hakkında Genel Bilgiler

 

Blockchain, şifrelenerek yapılan işlem takibini sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Türkçesi blok zinciri olan ve adından da anlaşılacağı üzere zincirleme bir modelle inşaa edilen ve takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi işleminizi bir merkeze bağlı olmadan yapabilmenizi sağlıyor. Böylece işlemler direkt alıcı ve satıcı arasında güven çerçevesinde gerçekleşmektedir. Blockchain ağı yapılan tüm para alışverişlerinin kaydının tutulduğu bir sistemdi.

 

Blockchain teknolojisinin kullanıldığı alanlar

 

Bu sistemin en önemli özelliği ise kayıtların birden fazla yerde tutulması. Nedeni ise kayda alınmış bilgilerin güvenirliğini sağlamak. Yani kaydedilen bilgilerden birisi kaybolsa bile bilgiler blockchain ağında ki kayıt yerlerinde saklanmaya devam edildiği için herhangi bir sorun yaşanmıyor. Tıpkı bir zincir gibi bilgilerin kaydedildiği yerler özel bir şifre kullanılarak kendinden gelen bir önceki ve sonraki block ile ilişki içinde yer alıyorlar. Bu zinciri oluşturan halkalardan herhangi birinde çıkacak bir sorun veya bilgi değişikliğinde kendinden önceki kayıtlarda uyumsuz oluyor. Yani bir kaydı değiştirebilmek için zincirin genelinde değişikler yapılmalıdır ve bunun onaylanması gerekmektedir. Çıkan bilgi karşı tarafa iletilene kadar kodlar eşleşip bilgi görünene kadar kimse bu bilgilere erişemiyor yönetemiyor ve yönlendiremiyor. Bunlarda bize ağın güvenliğini göstermektedir. Ama blockchain ağı için yanlış düşünülen bir nokta var ki o da blockchain teknolojisinin sadece bitcoin ile ilişkilendirilmesi. Blockchain teknolojisi bankacılık gibi yüksek güvenlik isteyen alanlar olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır.

 

Blockchain sektörünü temsil eden ilk lobi oluşturuldu : Blockchain Association

 

Bitcoin paralarla tanınan ama sadece bu alanla sınırlı kalmayan Blockchain teknolojisini artık Blockchain Association yani Blockchain Lobisi temsil edecek. Böylece adından oldukça söz ettiren teknolojinin ilk lobisi açılmış oldu! Blockchain Lobisi endüstri sektörünün liderlerini bir çatı altına toplamıştır. Digital Currency Group Protocol Labs ve Coinbase gibi çok önemli isimler bu çatı altındadır. Bu sebeple söz konusu olan kuruluşun önemi çok büyüktü. Kuruluşunun Washington D.C.’ de bulunması ve yatırımcıların Blockchain alanında temsil gücü olması bekleniyor. Sektörün en ünlü isimlerinden oluşan grubun oluşturulmasıyla politika konularının ele alınması bekleniyor. Bir diğer amacı ise ABD vergi kanunun yanında Bitcoini destekleyen siyasi sitem içinde faaliyet göstermek. Kurulma amaçlarını ise hem lobi yapması hem kendi haklarını ve amaçlarını daha etkin bir şekilde belirtmek şeklinde özetlememiz doğru olacaktır. Coinbase’in Baş Hukuk ve Risk Görevlisi Mike Lempres yaptığı açıklamada Blockchain derneğinin önde gelen büyük şirketleri bir araya getirmeye çabaladığına, zamana karşı durarak her zaman yasal ve düzenleyici bir yapı inşaa etmek istediklerini belirtip Blockchain lobisinin amaçlarından bahsetmiştir.

 

Blockchain Lobisinin Hedefleri

 

Blockchain teknolojileri ve bitcoin dünyanın farklı yerlerinde hala tehlikeli ve soğuk bakılan bir alan olmaya devam etmektedir. Buna karşı Blockchain ve bitcoin teknolojileri kendilerini yavaş yavaş kabul ettirmektedir. Fakat bu süreçte bir takım düzenlemelerin yapılması bekleniyor ve bu düzenlemelerin lobinin aleyhine olmaması için de Blockchain lobisine büyük görev düşmekte. Ama genel görüş ise hem siyasi hem finansal çevrelerde lobinin kendini göstereceği ve kabul ettireceği şimdiden kesin gözüyle bakılmaktadır.

 

Tehlike Nerede?

 

Bitcoin ve blockchain teknolojilerine yönelik en büyük tehlike bu paraların kullanımının kara para işlemlerine açık olması dolayısı ile devletler tarafından yasadışı kabul edilmeleri ya da tıpkı İsviçre Bankalarına yönelik aksiyonda olduğu gibi hesapların isimlendirilmesinin talep edilmesi olasılığı var. Bunun gerçekleşmesi demek bu paraların bir anda çok büyük değer kayıplarıyla ve hatta değersiz olarak kabul edilmelerine sebep olabilir.

 

 

 

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir