En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Bilgisayar Kullanımında İşinizi Kolaylaştıracak Kısayol Tuşları Nelerdir? |

Bilgisayar Kullanımında İşinizi Kolaylaştıracak Kısayol Tuşları Nelerdir?

Bilgisayar kullanımı konusunda kimimiz çok iyi iken kimimiz de fazla iyi değilizdir. Sürekli yanımızdakilerden yardım almaya yöneliriz. Özellikle bilgisayarla arası çokta iyi olmayan fakat bilgisayar kullanmak ve yazı yazmak vb. işleri yapmak zorunda olanlara güzel bir haberimiz var. Evet, bir işlemi uzun yoldan yapmak yerine iki ya da üç tane tuşu kısayol olarak kullanarak anında yapmak artık daha kolay. Peki, bu pratik kısayol tuşları nedir? Ne işe yararlar? Bilgisayarda kısayol tuşları nasıl oluşturulur? İsterseniz gelin birlikte göz atalım.

 

 Bilgisayar Klavye Kısayol Tuşları Nelerdir?

 

Kısayol tuşları kullanımı ikonlardan, klavye ve fare tuşları üzerinden yapılabilmektedir. Biz burada klavye kısayol tuşları üzerinde duracağız. Klavye kısayol tuşları kontrol (ctrl) tuşları yardımıyla yapılmaktadır. Kısayol tuş kullanımı ise şöyle yapılır; cümle ya da paragraf seçilir (bloklama) ve klavyeden önce Ctrl tuşu basılı tutulurken ardından ilgili kısayol tuşuna birlikte basılmak suretiyle yapılır.

 

İşte, size bilgisayar kullanımınızı daha da pratik hale getirecek klavye kısayol tuşları;

 

 

Ctrl + C:

Ctrl+C kısayol tuşu kopyalama görevi yapmaktadır. Kopyalama işlemi seçilen bir ortamın aynısını başka bir ortama getirmektir. Ctrl+C kısayol tuşunda bulunan C harfi ise, İngilizce dilinde Copy yani kopyalama manasına gelen ilk harften alır. Kopyalama işleminin yapılması ise, kopyalanacak kelime, cümle ya da paragraf seçilir (bloklama) ve klavyeden önce Ctrl tuşu basılı tutulurken ardından C tuşuna birlikte basılmak suretiyle gerçekleştirilir.

 

 

Ctrl + X:

Kesmek anlamına gelir. Seçilen ortamı yerinden alıp başka bir ortama taşıma işidir. Kesme işleminin yapılması ise, kesilecek kelime, cümle ya da paragraf seçilir (bloklama) ve klavyeden önce Ctrl tuşu basılı tutulurken ardından X tuşuna birlikte basılmak suretiyle gerçekleştirilir.

 

 

Ctrl+V:

Yapıştır manasına gelir. Yukarıda ifade ettiğimiz kopyalama ve kesme kısayol tuşlarıyla işleme alınan ortamı taşımak ve kopyalamak için yapıştırmak gerekir. Bunun için Ctrl+V kısayol tuşunu kullanırız. Ctrl + C ve Ctrl + X ile hafızaya alınan ortam başka bir yere taşınmak için Ctrl+V kısayol tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

 

 

Ctrl + S:

Kaydet anlamına gelmektedir. S harfi İngilizce dilinde Save yani kaydet manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Yazılan veya oluşturulan raporun son halini kaydetmek için için bu ikili kullanılır.

 

 

Ctrl + P:

Yazdır anlamına gelir. P harfi İngilizce dilinde Print yani yazdır manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Bilgisayarda oluşturulan bir yazının, resmin ya da raporun vb. işlerin yazıcıdan çıktısını almak için bu ikileye basmak yeterli olacaktır.

 

 

Ctrl + Z:

Geri al anlamına gelir. Bilgisayarda yazı yazarken veya başka bir işlem yaparken bir önceki adımlara teker teker gelmek istiyorsanız bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

 

 

Ctrl + Y:

Yineleme anlamına gelir. Bilgisayarda yazı yazarken veya başka bir işlem yaparken işlem görmüş bir sonraki adımlara teker teker gitmek istiyorsanız bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

 

 

Ctrl + N:

Yeni bir sayfa açmaya yarar. Y harfi İngilizce dilinde New yani yeni manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Word, Excel ya da başka bir ofis programında yeni bir sayfa oluşturmak veya açmak istiyorsanız bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

 

 

Ctrl+A:

Tüm sayfayı seç manasına gelir. A harfi İngilizce dilinde All yani hepsi ya da tamamı manasına gelen kelimenin ilk harfinden alır. Herhangi bir sayfadaki tüm yazıları, resimleri kısacası ne varsa hepsini seçmek için bu ikiliye basmanız yeterli olacaktır.

 

 

Ctrl+Alt+Delete:

 Ctrl+Alt+Delete tuşları ekranda açık olan pencereleri, sayfaları teker teker kapatmak için kullanılır. Eğer hiçbir pencere ya da ekran açık değilse bilgisayarı kapatmak için kullanılır.

 

 Kendinize Özel Klavye Kısayol Tuşu Nasıl Oluşturulur?

 

Çok sık kullandığınız bir işlemi defalarca tekrar etmek yerine bir tıkla halledebileceğiniz kısayol tuşunu sizde kendinize oluşturabilirsiniz. Bunun için ilk önce sol üst köşede bulunan ofis düğmesine basıyoruz. Gelen pencereden yazdır bölümüne tıklıyoruz. Önümüze açılan pencerenin en alt sol kısmında yer alan seçenekler kısmına tıklıyoruz. Word seçenekleri adı altında açılan pencerenin sol kısmında yer alan özelleştir sekmesine tıklıyoruz. Sağ tarafa açılan pencerenin en altında yer alan klavye kısayolları özelleştir butonuna basıyoruz. Ardından gelen ekranın üstünden kategoriler ile komut sekmelerinden istediğimizi seçiyoruz. Daha sonra hemen altında yer alan yeni kısayol tuşuna basın bölümünden istediğimiz klavye kısayol tuşunu ayarlıyoruz. Hepsi bu kadar.

 

Burada dikkat etmemiz gereken bir konu ise çok kullanılan kes, kopyala, yapıştır ve buna benzer kısayol tuş harflerini kendimize özel olarak yapmayalım. Aksi halde kendinize C harfi hazırladığınız kısayol tuşu kopyalama kısayol tuşunu devreden çıkaracaktır.

 

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir