En Uygun Web Tasarm Fiyatlar - sercanaltiparmak.com Anahtar Kelime Araştırma ve Hedefleme |

Anahtar Kelime Araştırma ve Hedefleme

82 / 100 SEO Score

Anahtar Kelime Araştırma ve Hedefleme

Anahtar kelime araştırma ve hedefleme, arama motoru optimizasyonundaki ilk adım, gerçekte ne için optimize ettiğinizin belirlenmesidir. Bu, web sitenizin Google gibi arama motorlarında sıralamasını istediğiniz kişilerin aradığı terimleri (“anahtar kelimeler” olarak da bilinir) tanımlamak anlamına gelir.

Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli faktör vardır:

Arama Hacmi 

Anahtar kelime araştırma ve hedefleme, Dikkate alınacak ilk faktör, belirli bir anahtar kelimeyi (varsa) gerçekte kaç kişinin aradığıdır. Bir anahtar kelime ne kadar çok kişi ararsa, ulaşmaya o kadar fazla kitle ulaşırsınız. Buna karşılık, hiç kimse bir anahtar kelime aramıyorsa, içeriğinizi arama yoluyla bulmak için uygun bir kitle yoktur.

 

Alaka Düzeyi

Anahtar kelime araştırma ve hedefleme, sık sık bir terim aranırsa bu harika olur, peki beklentilerinizle tamamen ilgili değilse? Alaka düzeyi ilk başta açık görünüyor: kurumsal e-posta pazarlama otomasyon yazılımı satıyorsanız, “evcil hayvan malzemeleri” gibi işinizle hiçbir ilgisi olmayan aramalarda görünmek istemezsiniz. “e-posta pazarlama yazılımı” gibi mi? Bu sezgisel olarak yaptığınız işin harika bir açıklaması gibi görünebilir, ancak Fortune 100 şirketlerine satış yapıyorsanız, bu çok rekabetçi terim için trafiğin çoğu, yazılımınızı satın almakla ilgilenmeyen aramalar olacaktır (ve ulaşmak istediğiniz kişiler, basit bir Google aramasına dayanan pahalı, karmaşık çözümünüzü asla satın almazlar). Tersine, PPC pazarlama yazılımı satmadığınız için “en iyi kurumsal PPC pazarlama çözümleri” gibi teğet bir anahtar kelimenin işinizle tamamen alakasız olduğunu düşünebilirsiniz.

Rekabet

Her türlü iş fırsatında olduğu gibi, SEO’da potansiyel maliyetleri ve başarı olasılığını göz önünde bulundurmak istersiniz. SEO için bu, belirli terimler için göreceli rekabeti (ve rütbe olasılığını) anlamak demektir.

Öncelikle potansiyel müşterilerinizin veya kitlenizin kim olduğunu ve ne arayabileceklerini anlamanız gerekir. Önceden beklentilerinizin kim olduğunu anlamadıysanız, bunun hakkında düşünmek başlamak için, genel olarak işiniz için değil, aynı zamanda SEO için de iyi bir yerdir.

 

Kitle Davranışından Anlamanız Gerekenler

Ne tür şeylerle ilgileniyorlar?

Hangi problemleri var?

Yaptıkları şeyleri, kullandıkları araçları vb. Tanımlamak için ne tür bir dil kullanıyorlar?

Başka kimden bir şeyler alıyorlar (bu, rakiplerinizin anlamına geldiği gibi, aynı zamanda teğetsel, ilgili araçlar anlamına da gelebilir e-posta pazarlama şirketi için, diğer kurumsal pazarlama araçlarını düşünebilir.

Bu soruları cevapladıktan sonra, ek anahtar kelime fikirleri edinmenize yardımcı olacak ve etrafa arama hacmi ve rekabet ölçütleri koymanız için olası anahtar kelimeler ve alan adları hakkında bilgiye sahip olacaksınız.

Sercan Altıparmak

Sercan Altıparmak

Kitap okumayı seven mükemmeliyetçi bir blog yazarıyım. Teknolojiyi yakından takip eden ve araştırmaktan keyif alan Reklamcıyım. Bugüne kadar birçok kurumsal firmaya Reklam, tasarım ve baskı projeleri yaptım. Kişi ve firmalara WordPress ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir